Being Human US – Az 1. évadról
Beküldte: tess 2011 July 19, 22:03-kor a(z) Being Human US témába.
Érdekes dolog a remake gyártás, főleg ha az alapanyagot a brit éra szállítja, ami az utóbbi időben roppant fajsúlyos produktumokkal örvendeztetett meg minket. Nehéz feladata úgy feldolgozni egy ongoing szériát, hogy az ne ossza meg drasztikusan a rajongókat, de mégis sikerüljön eladnia magát az új közönségnek is. Azonban a SyFy égisze alatt futó Being Human US a jelek szerint megbirkózott a feladattal, még ha nem is könnyedén.
Elöljáróban fontos kijelentem, hogy az angol eredetiből egy rész sem láttam, így konklúziót sem tudok levonni a két végtermékről. Kanyecc lelkes ajnározása végett igaz beletekertem az első 2 évadba, de aztán azzal a lendülettel töröltem is. A SyFy verziója ugyanis olyan jól sikerült, hogy nekem ez a standard Being Human.
A történetet legjobban a cím foglalja össze, elvégre az egész sorozat arról szól, hogy három természetfeletti lény miként próbál emberré válni, emberként viselkedni hátrahagyva eredendő lényéből adódó dühét, fájdalmát és gonoszságát. Láthatjuk a megpróbáltatásaikat, ahogy próbálnak beilleszkedni a világunkba, miközben krónikus elszakadásuk a saját világuktól még mélyebbre taszítja őket. A történet egy házban kezdődik, ahova beköltözik a több száz éves vámpír Aiden és a vérfarkas Josh. Aiden már többé kevésbé megbékélt a sorsával, együtt tud élni a két világ adta lehetőségekkel, azonban egy elszabadult éjszaka mégis barátnője életébe kerül. Rebecca aztán idővel visszatér vámpírként, ami további kérdéseket vet fel.
Josh ellenben küszködik a vérfarkas léttel, nem találja saját helyét a világban. Ez aztán csak tovább súlyosbodik, amikor szerelmes lesz az egyik dokiba, aki előtt már-már lehetetlen a régbevált titkolózás.
Végül pedig ott van Sally, a ház szelleme, aki abszolút nem tud mit kezdeni új létével. A helyzetét tovább súlyosbítja, hogy férje ölte meg, aki folyamatosan visszajár a házba, valamint hogy csak a természetfeletti lényekkel tud társalogni, vagyis csak Aiden-nel és Josh-sal.
Toby Whitehouse angol kultikusát a Jeremy Carver – Anna Fricke páros adoptálta, akik szemlátomást szakítottak a bevett amerikai sémákkal, mi több homlok egyenest a SyFy paneljei ellen mentek. Kissé furcsa is volt ennyi drámát látni a sci-fi adón, ami valljuk be nemegyszer műfaj idegennek is hatott. Az írópáros a hangsúlyt a drámára, főleg az érzelmi alapú drámára helyezte. Az alapvetés a szörnyeteg és az ember közti kapcsolat, aminek rögvest három stádiumát láthatjuk. Ezek a stádiumok és a lehetséges emberi panelek (gyerek, párkapcsolat, szerelem) viszik előre a történetet, amit aztán az egyes karakterek köré fontak.
A dominancia mint olyan itt is elkerülhetetlen, így jobbára minő meglepő a vámpír szál dominál. Aiden karaktere egész jól el lett találva, végig benne volt a racionalitás és a vadság, amit remek flashback alapanyagokkal is töltöttek fel. Sam Witwer (Smallville, BSG) alakítása is roppant korrektnek mondható, bár azt el kell ismerni, hogy a Twilight éra igen csak érezhető volt rajta. Szerencsére amikor kezdtem unatkozni mindig behozták az eyecandy Sarah Allen-t (Murdoch Mysteries) vagy a zseniális bad-ass alakítást produkáló Mark Pellegrino-t (Lost, Supernatural, Dexter).
Az évad elején jobbára a Josh féle vérfarkas szál dominált, ami kissé erőtlen is volt. Alapból ez a karakterek sokkal hisztisebb, lévén még sokat kell tanulnia, így Sam Huntington (Cavemen) alakítása sem váltotta meg a világot. Azonban a szerelmi szál Kristen Hager-rel (Valemont, Runaway) már roppant vonzó volt. Kettejük közt egy az egyben ment a chemistry, ami roppant dráma és feszült jelenetek teljes sorát eredményezte. Nem mellesleg a sorozat guilty pleasure érzését is nagyban ők szállították.
És a végére maradt Meaghan Rath (The Assistants) aki épp olyan felesleges volt, mint a szellem karaktere. Totálisan érződött, hogy a kreatív hanyatlás nála volt a leginkább tetten érhető. Nincs mese a másik két szereplőre elfogyott a spiritusz, ide jobbára csak a nyavalygás maradt és a totálisan felszínes ömlengés, amit már milliószor láthattunk.
A sorozat nagy erénye tehát a karakterekben rejlik, azonban az egyik negatívuma is. Egyszerűen nincs semmi kohézió, nincs semmi kézzelfogható dolog, ami egybe tartaná a három szálat. Simán elmennék egymás nélkül is, ami valljuk be kissé ciki. Emellett pedig sokszor olyan érzése van az embernek, mintha helyben toporognának a készítők. Valljuk be Aiden-t leszámítva a mind a két szereplő synopsisa nem több két sornál. Oké, itt a karakterfejlődésen volt a hangsúly, de hát ez azért minimalista történetkezelés mégiscsak.
Másrészről ugye a két férfi főszereplő miatt totálisan guilty pleasure a sorozat, de szemlátomást ez is csak kényszer megoldás. Látszik, hogy a készítők komorabb, sokkal sötétebb tónust szerettek volna megütni, de gondolom a SyFy megálljt parancsolt. Pedig ha nem burkolt erotika és erőszak lenne a sorok közt, hanem HBO-ra hajazó szabados mentalitás bizony sokkal jobban ütött volna a sorozat. Ezt ellensúlyozva a végére be is hoztak egy korrekt átívelőt, pár szereplőt is likvidáltak, de azért még így sem kell elájulni.
Összességében tehát a Being Human US egy korrekt kis guilty pleasure sorozat, némi misztikus felhanggal és sok-sok karakterizációval. Hatalmas potenciál rejlik benne, de a készítők valamiért nem merik szabadjára engedni, így néha elcsépelt, felszínes, sablonosan ömlengő, de pár karaktere miatt mégis szerethető. Nem világmegváltó darab, csak egy korrekt remake, ami minden hibája ellenére is ki tud kapcsolni. És itt most tényleg ez a lényeg. Ha nem vesszük totálisan komolyan, akkor még a bekért 2. évad is nézős lehet.
