„Mennyi sorozatot nézel? És hogyan tartod fejben, hogy melyiknél hol jársz?”
A sorozatfüggőség legnagyobb kérdései. Aki sorozatot néz, az biztosan találkozott életének eddig szakaszában ezzel a kulcsfontosságú kérdéspárral. Ez kb. olyan, mint amikor menőznek a fiúk, hogy kinek hosszabb. Minél többet néz valaki, annál több szabadideje van, vagy legalábbis érződik az, hogy nagyon jól gazdálkodik vele. Főiskolás időm alatt két óra között is akár leültem egy új rész elé, bár az unalmas előadásokat is feldobta olykor egy-egy szitkomrész. Muszáj volt valahogy fogyatkoztatnom a felhalmozódott epizód mennyiséget, ezért minden szabadidőmet felhasználtam. Most már nehezebb helyzetben vagyok, nem is annyira tiszta sor néha, hogy pl.: a Marvel’s Agents of SHIELD merre maradt abba. Nagyjából be tudom fejben lőni, de a Sleepy Hollow szintre hozásánál is 2 epizódot tévedtem.

Persze azoknak könnyű, akik kevésbé értik a külföldi nyelvet, mert 100%-k, hogy a letöltött epizódszám, és a hozzákapcsolódó feliratszám mértéke eltér. Ergo, amihez nincs felirat, azt valószínűleg nem láttad. Nyugi, ennyire pro még én se vagyok, de sűrűn megesik, hogy angol felirattal nézek valamit, egyrészt a nyelvérzék fejlesztése mivoltából; másrészt pedig a sorozatiránti nyitottságom miatt. Pl.: ha túl jó a történt, nem szeretnék várakozni. Manapság viszont egyre többször történik meg velem, hogy telefonra másolva darálok, mert munkából hazamenet van legalább 20-30 percem, amit ilyen célra tulajdonképpen hasznosan el tudok tölteni. Ülhetnék is, nézhetnék ki a fejemből, de helyette inkább értelmesen töltöm el, ha már a 24 óra kevés egy napba ágyazva. Ilyen esetekben viszont fennáll a lehetőség, hogy a feliratot útközben töltöm le, tehát a számítógépen nincs meg és már ott is a probléma már hét elteltével…
Másik nagy segítségem a blog. Általában addig írok egy sorozatról kritikát, amíg láttam. Tehát ha azt írom, hogy „5 rész távlatából”, akkor valószínűleg az első 5 epizódját láttam. Józan logika. Na igen, de nem mindenki vezet blogot. Valaki jobban szereti olvasni, mint csinálni. Így megint csak odajutottunk visszajutunk az égetőkérdésemhez: Hol hagytam abba az adott részt? Van az a szituáció is, amikor elteszünk valamit későbbre. Pl.: mint nálam a Person of Interest, amit ősz elején hoztam fel. Annyira tetszett a 3. évad első fele, hogy muszáj volt félre tennem a folytatást. Félévvel később pedig már a francnak se dereng, merre jártam.

Kell egy jó, egyszerű program. Régen a Gomiso-t használtam. Azzal kezdődött a leltározó korszakom, de hamar kinőttem belőle. Az bosszantott fel, hogy az új sorozatok nagyon nehezen kerültek fel rá, így dobtam a levesbe, és folytattam a fejben leltározást. Pár hete viszont rátaláltam – tess által már jó párszor emlegetett – TVShow Time, TV Show Guide-ra. Nos, a folytatásban erre a programra fogok fókuszálni, mert amit a készítők összeraktak, az maga a gyönyör. Ha egyszavas jelzőkkel kellene körbeírnom, az alábbiakat sorolnám fel: letisztult, egyszerű, kézenfekvő, jól szerkesztett, átgondolt, jól működő. Kell más ahhoz, hogy használható legyen?
Kezdeném a legjobb dologgal: platformfüggetlen. Ez azért fontos, mert a fentebb emlegetett Gomiso-nál egyes funkciókat csak IOS felhasználók érhettek el, ami mind a webes, mind az androidos rendszert használóknál egy diszkriminálásnak feleltethető meg. Legyünk már fair játékosok mindenkivel, ne hozzunk be olyan frissítéseket, amiket csak az egyik fél támogat. Nos, itt, mind azt írtam is, bármiről el lehet érni az alkalmazást:
WEBOLDAL | PLAY ÁRUHÁZ | APPLE STORE | WINDOWS STORE


A folytatásban a mobilos változatról fogok beszélni. Olyan általános dolgokra nem fogok kitérni, hogy a belépés regisztrációhoz kapcsolódik, amit megtehetünk Twitter vagy Facebook account hozzárendeléssel, vagy mással. Inkább egyből rátérnék a program szépségeire.
- „My shows” – Van arra lehetőséged, hogy bejelöld kedvenc sorozataidat, hogy ne kelljen mindig kikeresned a listából. Ha erre a menüpontra kattintasz abc sorrendbe kilistázza, sőt minden borítókép alatt egy csík jelzi azt, hogy éppen mennyire van az adott produkcióval lemaradva. Értelemszerűen a piros az „elhavazást”, a sárga a még tarható tempót, a zöld pedig a szinten lévőséget jelzi.
- „To Watch List” – Felsorolás formájában kilistázza az adott sorozatokat. Láthatod, hogy mennyi epizóddal vagy szám szerint lemaradva, illetve maxolhatod a teljes évadot is, ha netán már túl vagy a daráláson. Ilyenkor a szélső pöttyre kattintva bekéri az értékelést, amit akár később is lehet pótolni.
- „News” – Nem látom sok hasznát a funkciónak. Ilyenkor lehetőséged van arra, hogy elolvasd az adott sorozatot néző felhasználók hozzászólásait azoknál, amiket követsz. Írásbeli értékelés tehát user oldalról, illetve haveriről, mert lesz arra is lehetőséged, hogy ismerőseidet bekövesd, mint pl.: twitteren.
- „My Friends” – Ha pedig már szóbahoztam, akkor folytatnám vele. Különböző socail oldalról tudsz barátokat keresni, akik lehet, hogy használják a programot.
- „Profil” – A végére pedig hagytam a legfontosabbat, a méricskélést. Ha igazán kíváncsi vagy arra, hogy hány órát töltöttél el sorozatnézéssel, akkor ezt a statisztikai kimutatást imádni fogod. A profilom csak minta jellegű, hiszen visszamenőleg nem fogom felvinni a már látott sorozatokat. Hülyeségnek tartom. Aki akarja, az töltse ezzel felesleges idejét. Egyébként lehet szerezni kitűzőket, ha elérsz egy adott szintet egy adott sorozatnál vagy éppen összességében.
VÉGSZÓ:
Amire kitalálták a programot, arra nagyon alkalmas. Kipróbáltam előtte még néhány hasonszőrű társát, de egyiknél se éreztem az összhatást ennyire teljesnek, mint a TVShow Time, TV Show Guide esetében. Nagy előnye tényleg az, hogy felhőbe tárolod az adataidat, amit bárhonnan, bármilyen platformról el tudsz érni. Nem kell aggódnod, hogy a számítógépen maradt az excel táblázatod, amibe vezetetted a dolgaid. Másrészről, a haverok és az ismerősök is tudnak abban befolyásolni, hogy mit kellene nézned, ha tanácstalan vagy.
Javaslom mindenkinek. Ha már sorozatfüggőségben szenvedünk, vezessük és lepődjünk meg az évvégén, mennyi időt öltünk már bele életünkből.