Mennyibe került fél percnyi reklám 2015-ben?
Beküldte: Kanyecc 2015 September 30, 19:26-kor a(z) 2015/16 sorozatai,Hírek témába.
Előző évek alakulása: 2012 | 2013 | 2014
A kedvenc szegensem. Minden idény kezdés elején kiderül, hogy mennyit fizetnek egy-egy műsor/sorozat/sportesemény alatt a tévéknek a reklámozók. Nagyjából két osztályozást lehet leszűrni: az egyik a túlfizetett, a másik pedig az alulfizetett. Nyilván a veteránoknál egyszerű levonni a tanulságot, mégis csak ott vannak a nézettségi mutatók. Az tökéletesen visszatükrözi, hogy mennyire nyitottak az emberek az adott reklámokra – nem véletlenül találták fel a korosztályra való fókuszálást a Nielsen házán belül. (Csak had írjak el eléggé durva példát, miért is van értelme ennek. Pl.: ott a prosztata problémát megoldó gyógyszerreklámok, amiket egy tiniknek szánt műsor alá teljesen felesleges berakni, mert nem ők a célközönsége.)
No, azért a veteránokra visszakanyarodva, nem annyira egyszerű olykor, hiszen ha egy olyan timeslotba rakják át a sorozatot, amiben jobban teljesít, akkor reklámozó jól fog járni. Nyilván fordítva is elsülhet a mutatvány. Gondolok most az újoncokra, amiknek a „bereklámozói” a bloggerek, és tévés újságírók, akik először látják és írnak róluk. Másrészről, azért nagyjából egy szinopszis alapján mi is jól belőjük májusban, az Upfronts alkalmával, hogy melyik az ígéretesebb és azt, ami nézettségi rekordokat állíthat be az első évadosok sorában.
Mielőtt belekezdenék a boncolgatásba, az előtt adnék némi támpontot, felsorolás jelleggel, hiszen a lista hosszú lesz. Nézzük csak:
- Legköltségesebb megjelenés: nyilván nem lesz nehéz kitalálni, hiszen egy sporteseményről van szó. Ha kukacoskodni akarnék, akkor elsőként a SuperBowl-t említeném meg, mégis csak ott kell fél percnyi reklámért akár 4 millió dollárt fizetni. Ez a listán azért nem szerepel, mert nem heti rendszerességű. Helyette ott a Sunday Night Football, ami tökéletes hasonmása. Az NBC vele szedi meg magát a legjelentősebben, ugyanis 603 ezer dollárt kérnek egy félperces reklámért, ami brutálisan sok – de még így is kevesebb tavalyhoz képest, amikor 627 ezer volt.
- Legköltségesebb megjelenés – sorozat alatt: első belegondolásra teljesen egyszerű a képlet, hiszen a 2014/15-ös év legnézettebb sorozata a legdrágább. Ez így van. 2014-ben a The Big Bang Theory lett az, 2015-ben a lineárisan emelkedő Empire vette át a helyét. Majdnem 500 ezer dollárt kérnek azért, hogy alatt fusson egy-egy reklám. Ez majd 150 ezerrel több, mint a tavalyi csúcstartóé. (Természetesen ez alaptény, hiszen a 2×01-es része is 16 millió felett startolt és messz olyan célközönség demót tett le az asztalra, amit ritkán látni egy tévés idényben.)
- Legköltségesebb megjelenés – műfajokra bontva: a dráma már nem titok, hiszen az Empire behozhatatlan előnnyel tört a csúcsra. A komédia szegciója se okozhat meglepetést, hiszen a már elhintett The Big Bang Theory került a dobogó alsófokára. Tippre, ők se hitték, hogy ekkora különbséget okozhat neki egy újonc. A legdrágább reality alatti reklámért 240 ezret képesek elkérni, melyet a The Voice bitorol.
- Legköltségesebb megjelenés – kábeles szegmensben: ez is valahol adja az egyértelműt. Ha valaki azt hinné, hogy egy kábeles adónál alacsonyabb összegek urakolkodnak a TOP5-ben, akkor az az ember kishitű. Nem. Továbbra az ESPN-féle Monday Night Football a csúcstartó közel 500 ezer dollár/30 mp reklámblokkos árával. A képlet pedig egyszerű, mert az AMC áll be mögé a sorba, a The Walking Dead-del, amiért kb. 400 ezret kérnek, majd a Fear the Walking Dead-del, amiért cirka 300 ezret, illetve a Better Call Saul, amiért 200 ezret is elkérhetnek. (Sajnos a többi sorozathoz nem találtam kimutatást. Ami még érdekes lehetett volna, az American Horror Story.)
- Legnagyobb reklámköltség bukója 2014/15-höz képest: a sors iróniája következne, mert ez tényleg megmosolygatja még azt is, aki imádja a Sleepy Hollow-t. Történt ugyanis az, hogy tavalyelőtt olyan szép mutatókat hozott a Fox-on, hogy 47%-kal megemeleték a reklámok árait. A 2. évadjánál viszont nagyon elhagyta magát. Olymértékben, hogy végül a megszerzett előnyét jócskán lefaragta. Számszerűsítve negatívba került az 1. etapjához képest. 51%-ot vesztett, ha a számokhoz ragaszkodunk: 202 ezer dollar helyett most csak 98 ezret kérnek.
- Legnagyobb növekedést mutatta 2014/15-höz képest: feltűnt, hogy az ABC-t nem igazán emlegettük még a listában?! Most fogom, ugyanis Shondaland végre pénztermelő üzemmódba kapcsolt. Tavaly hozta a című drámaújoncát, amivel 73%-os növekedést produkált 2015/16-ra. Számokban kifejezve ez 146 ezer helyett 252 ezret kérnek már egy fél perces blokkért. A második helyen a The Flash (39%), harmadikon a Madam Secretary (35%) zárt.
- Legköltségesebb újonca a 2015/16-os idénynek: nyilván muszáj megemlítenem, hogy csak őszi listáink vannak. Valószínűleg a The X Files alatt se fogják fillérekért reklámoztatni magukat a multik, viszont ha csak 2014 végét vesszük alapul, akkor a Blindspot magasodik ki messze a listából, ami a TOP10-be is beküzdötte magát. (A torz tények: tavaly a State of Affairs 219 ezerrel volt a csúcstartó, viszont megbukott, mint annak a rendje. Idén a Blindspot-ért 209 dollart kérnek.) A második helyre a Life in Pieces került 192 ezerrel, míg a harmadikra a Supergirl és a Scream Queens 147 ezerrel.
Újra és újra, vagy inkább az elmúlt évek mindegyikében ugyan oda lyukadunk ki: a sport a legköltségesebb a reklámozók számára. Nyilvánvaló tényként is kezelhetjük, hiszen minden korosztályt megfog: egyaránt az időseket és a fiatalokat. Ha viszont minél célzottabban akarunk reklámoztatni, akkor egy veteránnál (ami 2-3 évig fix napon és timeslotban fut) a legegyszerűbb az életük, hiszen a nézettségek adják alá a lovat.
Most kicsit hagyjuk figyelmen kívül a sportot, a reality-t és nézzük meg, hogy az országos csatornáknál házon belül mi a helyzet. Az ABC-nél a legtöbbet a How to Get Away with Muder ér a drámák körében, míg a komédiáknál a Modern Family. A CBS-nél az NCIS, valamint a The Big Bang Theory; az NBC-nél a Blindspot (jelentősen megelőzőtt mindenkit!) és a Best Time Ever with Neil Patrick Harris (ha a komédiákhoz soroljuk, ha nem, akkor az Undateable); a Fox-nál pedig az Empire és a The Simpsons a lista tartó. A The CW-ről se feledkezzünk el, ahol a The Flash bitorolja a trónt. Azért akadnak bőven meglepetések, hiszen a BTEwNPH 6 epizódjával messze a legjobban hozó műsora az NBC-nek. Ha a reality-t is belevesszük a listába, akkor csak a The Voice módosíthat szintén náluk.
Lehet még fokozni a fokozhatatlant! Nézzük napi leosztásban a nagyágyúkat, szintén kizárva sportot:
Vasárnap: The Simpsons (Fox – 20:00) – 186 ezer dollar
Hétfő: The Big Bang Theory (CBS – 20:00) – 348 ezer dollar
Kedd: The Voice (NBC – 20:00) – 233 ezer dollar
Szerda: Empire (Fox – 21:00) – 497 ezer dollar
Csütörtök: How to Get Away with Muder (ABC – 22:00) – 252 ezer dollar
Péntek: Shark Tank (ABC – 21:00) – 99 ezer dollar
Melyek a legolcsóbb sorozatok? Nyilván egyértemű a válasz: azok, amik a legkisebb nézőszámot generálják. Egy ilyen adó van, a The CW, ahol kiugróan alacsonyak a mutatók. A totális sereghajtó személyében az Americas Next Top Model áll. Mivel ez a tény adott, nézzük rá a többi adóra. Az ABC-nél az Americas Funniest Home Videos, az NBC-nél az Undateable, a Fox-nál a Bobs Burgers, míg a CBS-nél – ha a szombatot nem vesszük figyelembe, akkor – a The Amazing Race-ért kérnek a legkevesebbet. Újoncok tekintetében: a The CW-nél a Crazy Ex-Girlfriend (23 ezer dollar), az Fox-nál a Rosewood (88e dollar), az ABC-nél a Wicked City (93e dollar), a Fox-nél a The Grinder (101e dollar), míg az NBC-nél a Best Time Ever with NPH (105e dollar) áll hasonló cipőben – de legalább jövőre duplázhatnak is akár, ha befutnának.
A lista a tovább mögött napi és timeslot leosztásban. Sok érdekességet le lehetne még vonni belőle, de amondó vagyok, ennyi is elég elsőre.