
2019-es évi amerikai szakszervezeti listák: Írók | Rendezők | Producerek | Színészek | Vágók | Operatőrök | Látványtervezők | Hangmérnökök | Díszlettervezők + Közönség + AFI + Golden Globe + Saturn Awards
Nyár időszak a pótlásokról fog szólni. Sok olyan cikket szeretnék elhozni, amiket az elmúlt években többségében megírtam, azonban 2019-ben valamiért nem jutott rá időm. Ezek többsége nem vesztette azáltal aktualitását, hogy eltelt olykor fél év, de majd mindegyiknél megemlékezem a bevezetőben, hogy miért is tartom fontosnak, hogy legyen róla írás az idei esztendőben is. Az egyik ilyen szegmens a díjátadóké. Azon belül is a szakszervezeteké, akik januártól márciusig kihirdetik a jelöltjeiket és a nyerteseiket. A sort hosszú lesz. Ízelítőként a fenti körképben olvasható, hogy melyekről lesz szó az elkövetkező hetekben.
Létezik fontossági sorrend a díjátadóknál? – nívósági szinten minden bizonnyal, azonban most ellene megyek mindennek. A kedvenc szakszervezetemet emelném ki, az operatőröket, ugyanis manapság nagyon kritikus vagyok a képi világgal kapcsolatban. Hogy milyen kamerázási technikákkal dolgoznak, illetve milyen más ötletekkel tudnak némi pluszt hozzátenni az adott jelenet értékéhez. Anno 2017-ben foglalkoztam velük, melynek végeredményéről szóló cikket itt olvashatjátok el.
Akkor volt magyar vonatkozás is a jelöltek sorában, most nincs!
Nem viszik túlzásba a kategória számot. Mindössze háromról beszélhetünk. Az egyikben a legjobb tévéfilm/minisorozat/pilot epizódot keresik. A másik kettő egy fokkal érdekesebb lehet. A nem-kereskedelmi csatornára fókuszálót úgy is lehetett volna fordítani, hogy reklámmentes tévécsatorna, azaz, nem szakítják meg az adott epizódot reklámmal. Itthon az HBO-t tudnám felhozni példaként. Ebből adódóan lehet következtetni, hogy a „kereskedelmi csatorna” esetében azokról van szó, ahol reklámok ékelődnek a 40-50 perces epizódok közé, hogy azáltal kitöltsék a műsoridőt. Utóbbi azért is lehet számunkra érdekes, mert olyan sorozatok kerülhetnek be a TOP5-be, amiknek alapvetően ha teljes mezőnyt néznénk nem sok esélye lenne. Gondolok itt egy Timeless-re vagy egy Gotham-re.
A nyerteseket kiemeltem mindegyik szegmensben. Lehet véleményt nyilvánítani, ki-mennyire ért mindezzel egyet. A fentebbi fotó pedig a Jahr Null című jelölt epizódból származik, csak hogy értsétek, miért ez lett a választottam!
Legjobb tévéfilm / minisorozat / pilot:
James Friend, Patrick Melrose – 1×01 – “Bad News” (HBO) – NYERTES
Mathias Herndl, Genius: Picasso – 2×01 – “Chapter 1” (National Geographic)
Florian Hoffmeister, The Terror – 1×01 – “Go for Broke” (AMC)
M. David Mullen, The Marvelous Mrs. Maisel – 1×01 – “Pilot” (Amazon Prime)
Brendan Steacy, Alias Grace – 1×01 – “Part 1” (Netflix)
Legjobb nem-kereskedelmi csatorna sorozatepizódja:
Gonzalo Amat, The Man in the High Castle – 3×10 – “Jahr Null” (Amazon Prime)
Adriano Goldman, The Crown – 2×04 – “Beryl” (Netflix) – NYERTES
David Klein, Homeland – 7×12 – “Paean to the People” (Showtime)
Colin Watkinson, The Handmaid’s Tale – 2×13 – “The Word” (Hulu)
Cathal Watters, Peaky Blinders – 4×06 – “The Company” (BBC One)
Zoë White, The Handmaid’s Tale – 2×11 – “Holly” (Hulu)
Legjobb kereskedelmi csatorna sorozatepizódja:
Nathaniel Goodman, Timeless – 2×06 – “The King of the Delta Blues” (NBC)
Jon Joffin, Beyond – 2×01 – “Two Zero One” (FreeForm) – NYERTES
Ben Richardson, Yellowstone – 1×01 – “Daybreak” (Paramount Network)
David Stockton, Gotham – 4×11 – “A Dark Knight: Queen Takes Knight” (Fox)
Thomas Yatsko, Damnation – 1×07 – “A Different Species” (USA Network)